Chorągiew to dla mnie poziom struktury, który ma duży i wciąż niewykorzystany potencjał. My, stołeczni (i podstołeczni ;) ) instruktorzy i instruktorki w najbliższych czterech latach mamy przed sobą podobne wyzwania, w których możemy sobie po prostu pomóc.
Jako delegat, zwróciłbym uwagę na trzy najważniejsze wg mnie wyzwania:
- Integracja dzieci i młodzieży ukraińskiej, otwarcie dla nich polskiego harcerstwa
- Zapewnienie systemowego wsparcia dla dzieci, młodzieży i kadry w zakresie wsparcia psychologicznego - odrobienie lekcji z pandemii i przygotowanie się na przyszłość
- Zbudowanie zaplecza finansowego, które pozwoli obniżyć koszty stałe funkcjonowania (w reakcji na podwyżki cen) oraz dotować poprzez granty działania programowe i kształceniowe
To wyzwania, przy których koordynacja i wymiana doświadczeń między
hufcami, wspólna reprezentacja przed władzami rządowymi, samorządowymi
oraz organizacjami pozarządowymi znacząco ułatwi nam harcowanie. Czemu mamy sobie nie pomóc?
Co poza tym jest dla mnie istotne?
- Budowanie Chorągwi jako pola wymiany doświadczeń instruktorskich poprzez większy nacisk na rolę Rady, budowanie różnorodnych zespołów, współpracę hufców, motywowanie i pozyskiwanie kadry na poziomie złotych sznurów.
- Budowanie wizerunku harcerstwa, jako atrakcyjnej dla dzieci i młodzieży organizacji, w której można przeżyć przygodę życia.
- Transparentność jako wartość. Jawne informowanie całej wspólnoty instruktorskiej o naszych sprawach, (patrz: znakomity wpis Piotra Kołodziejczyka).
- Dalsze wspieranie specjalności i budowanie systemowego dla nich wsparcia na poziomie chorągwianym (szczególnie ratowniczej, wodnej).
- Poszerzanie oferty grantowej dla kursów instruktorskich i metodycznych, warsztatów, imprez programowych, na projekty drużyn i gromad: łatwiejsze do zdobycia granty, promowanie najlepszych inicjatyw, wsparcie w pisaniu wniosków i odczarowanie tego procesu.
- Zarządzanie majątkiem: atrakcyjny i dostępny dla harcerzy lub zarabiający dla nich.
- Zajmowanie stanowiska w sprawach młodzieży z naszego terenu, współpraca z organizacjami o podobnych zainteresowaniach, wymiana poglądów, wspólne budowanie siły.
To tylko kilka zasygnalizowanych kwestii. Jeśli ciekawi Cię, co myślę na inny temat lub chcesz, bym wypowiedział się szerzej - daj znać! E-mail i Teams: antoni.kurek [małpa] mokotow.zhp.pl.
Więcej na mój temat znajdziesz w zakładce "O mnie".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz