środa, 15 marca 2017

Zjazd ZHP: przygotowania (1)


W sobotę Michał Matycz i ja odwiedziliśmy Hufiec Garwolin. Pogadaliśmy z Robertem, Agnieszką, Bogdanem i Gosią. Poznaliśmy perspektywę hufca powiatowego, gdzie każde spotkanie się to skomplikowana operacja. Została mi w głowie myśl, że jako organizacja powinniśmy tworzyć jak najlepsze warunki do kształcenia liderów, bo w zdecentralizowanej strukturze, jaką jest harcerstwo, najważniejsze zmiany przychodzą od dołu, nie od góry.

W poniedziałek spotkaliśmy się w mokotowskiej stanicy. Opowiadaliśmy czym będzie się zajmował kwietniowy Zjazd. Prezentację z tego spotkania można znaleźć tutaj (klik!). Jest lakoniczna, ale można się choć zorientować o co w niej chodzi. Ci, którzy chcieliby wejść w temat głębiej powinni spojrzeć na zestawienie proponowanych zmian w Statucie (klik!) (wersja light). Najbardziej zaangażowanym polecam przejrzenie strony Zjazdu. Tam można znaleźć wszystkie dokumenty, informacje organizacyjne i listę delegatów.


Wczoraj (wtorek) miałem robocze spotkanie delegatów z Chorągwi Stołecznej. Zaczęliśmy od może mało inspirujących, ale kluczowych dla sprawnego przeprowadzenia zjazdu dokumentach: porządku obrad, regulaminie i trybu pracy nad Statutem. Mamy kilka propozycji poprawek, które - oby! - nie pozwolą Zjazdowi się zadławić.

Poruszyliśmy kwestię pytań kierunkowych zaproponowanych przez Komisję Statutową. To nimi Zjazd zajmie się na samym początku, to od odpowiedzi na nie zależy czym będziemy się dalej zajmować. Obecnie są takie:

1) Czy ma być wprowadzona kategoria członkostwa honorowego?

2) Czy kadra powinna zostać podzielona na instruktorską i wspierającą?

3) Czy powinien ulec zmianie krąg osób, którym przysługuje czynne prawo wyborcze?

4) Czy powinno się zmieniać przepisy dot. długości kadencji i ograniczenia w kadencyjności?

5) Czy we wszystkich hufcach mają pozostać obligatoryjnie komisje rewizyjne?

6) Czy sądy harcerskie powinny pozostać władzą statutową ZHP?

7) Czy powinno się zmienić liczbę władz na poziomie chorągwi i centralnym, zasady ich wyboru oraz kompetencje?

8) Czy należy dopuścić uzyskiwanie osobowości prawnej przez Hufce ZHP?

9) Czy należy zrównać kadencje władz wszystkich szczebli tak, aby w jednym roku odbywały się kolejno zjazdy hufców, chorągwi i Związku?


Ogólne odczucie było takie, że wymagają one pewnych poprawek. Na przykład rozbicia pytania 7 na trzy, osobno traktujące o liczbie, zasadach wyboru i kompetencjach władz.

Zaproponowałem, by dodać jeszcze jedno pytanie kierunkowe:

*) Czy powinno ulec zmianie Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie?

Dzięki temu, będziemy mieli już nie badanie opinii, tylko decyzję najważniejszej władzy w ZHP (Zjazdu) czy w ogóle chcemy się tym zajmować.

Wyobraźcie sobie, że Zjazd odpowie TAK, ale odrzuci wszystkie proponowane zmiany. Będziemy mieć wtedy sygnał, że PiPH powinno pozostać obszarem dalszej pracy, że trzeba dalej szukać odpowiednich zapisów.


Spotkanie zakończyliśmy dyskusją o tym, kogo z naszego grona widzielibyśmy jako Przewodniczącego Zjazdu, a kogo w zjazdowej Komisji Statutowej - dziewięcioosobowym gronie, które na podstawie odpowiedzi na pytania kierunkowe powie nam, nad którymi uchwałami będziemy dalej pracować (tytaniczna praca i ogromna odpowiedzialność!).

Na zbiórce dyskutowaliśmy w gronie: Paulina Gajownik, Zuzanna Pacholczyk, Krzysztof Rudziński, Krzysztof Pater, Jolanta Rybińska, Aleksandra Nowak, Szymon Chaciński, Jacek Słaby, Dariusz Brzuska, Anna Nowosad, Przemek Łasiński, Dorota Całka.

Kolejny etap przygotowań to niedzielna oficjalna zbiórka delegatów w Warszawie. Coś napiszę, ale na pewno nie tego dnia ;)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz